Režie: Jiří Jelínek
Premiéra: 15. 2. 2025
Program: stáhnout
Znáte pohádku o princi, který získá ruku krásné princezny přesto, že stále dokola opakuje jen slovo BAJAJA? Safra, teď jsme vám prozradili, jak to dopadne. To jsme asi raději měli říkat jen BAJAJA, BAJAJA, BAJAJA... V překladu to znamená: Můžete se těšit na loutkovou pohádku se vším, co do ní patří, takže na krásné princezny, odvážné prince a děsivého draka. A možná místo slova BAJAJA zazní slova jako ODVAHA, LÁSKA a KAMARÁDSTVÍ.
Adaptace a režie: Jiří Jelínek
Výprava: Bára Čechová
Hudba: Zdeněk Král
Výroba loutek: Pavel Skorkovský
Foto: Lukáš Wodecki
Přečtěte s recenzi: Princ Bajaja v podání českotěšínské Bajky úspěšně dobyl srdce princezny i malých diváků
https://www.ostravan.cz/90115/princ-bajaja-v-podani-ceskotesinske-bajky-uspesne-dobyl-srdce-princezny-i-malych-divaku/
Těšínské divadlo má díky náročné rekonstrukci omezený provoz, avšak na své diváky nezapomíná. Dalo by se říci, že aktuálně působí jako kočovné divadlo, protože umělci svá představení hrají, kde se dá. Nejinak tomu bylo u sobotní premiéry inscenace pro děti Princ Bajaja, kterou připravila českotěšínská scéna Bajka. Původní pohádka Boženy Němcové v režii Jiřího Jelínka našla své premiérové útočiště mimo svou domovinu, a to v loutkovém sále třineckého kulturního domu Trisia.
Pravidelní návštěvníci scény Bajka mají jméno Jiřího Jelínka spojené s vydařenou inscenací Bylo nás pět. Teď se režisér po dvou letech do Těšínského divadla vrátil a nastudoval ještě starší klasiku. Princ Bajaja, pohádka o chrabrém mladíkovi, který bojuje o přízeň princezny i o život s tříhlavým drakem, se od původního textu Boženy Němcové liší v detailech i komplikovanosti děje, přináší však velmi svěží způsob vyprávění a vtažení do příběhu.
Režisér pracuje často s klasickou pohádkou a na mou otázku, zda má i v dnešní době tento typ vyprávění šanci, v den premiéry odpověděl: „Klasická pohádka má vždycky šanci, protože pracujeme s určitým archetypem. Nedá se obejít. Ano, musíme ji udělat dynamicky, zajímavě, ale když tam zůstanou dobro, zlo, láska a poselství, tak je přenositelná do každé doby.“ A Princ Bajaja je toho důkazem.
Na scéně, jejíž autorkou je Bára Čechová, dominuje červená a šedá barva. Nevyhýbá se kostýmům ani rekvizitám v podobě plechových sudů a pěnových tyčí. Pokud vás zarazil výběr právě těchto nesourodých předmětů, věřte, že jejich využití je přesně tím, co činí tuto pohádku velmi originální a pro dětskou pozornost magneticky přitažlivou.
Do pohádky diváky vtáhne energická a vtipná Daniela Sedláčková, která se nechce vzdát svého snu stát se loutkoherečkou. I přes neustálé námitky a rady okolí si může díky své tetě svůj sen uskutečnit. Dostává první loutku koníka, a může tak rozehrát pohádku. Posléze se na scéně objevuje i mladý chlapec, který se vydá do světa a potkává kouzelného koníka. Díky němu se ocitá na zámku, kde žijí tři princezny. Dostává se do jejich blízkosti a na radu koníka na vše odpovídá „bajaja“. Loutky jsou z dílny Pavla Skorkovského a Ivany Kolondrové a ožívají především díky vynikacímu hereckému souboru Bajky.
Marek Moravec se už dříve coby mladý Frankenstein ujal poprávu hlavní role a i v roli prince Bajaji opět předvádí velmi sympatický loutkoherecký um. Jakub Tomoszek si především užívá závěrečný turnaj a díky nápaditým loutkám dotváří humorné scénky poražených princů. Role princezen padly na vynikající trojici Dorotu Grycz, Ewu Kus a Danielu Sedláčkovou. Wandě Michalek perfektně sedla role moudrého koníka.
Výčet inscenací Jiřího Jelínka je velmi dlouhý. Jeho inscenace naleznete v divadlech po celé republice, a tak mne zajímalo, jak specifická je práce právě se souborem Bajka, kam se po dvou letech vrací i se stejným tvůrčím týmem. „Když přišla pozvánka z Českého Těšína, tak jsem se upřímně zaradoval, protože tady je velmi rodinná, přátelská atmosféra, což mám rád. Svědčí o tom i to, že společně s Bárou Čechovou a Zdeňkem Králem spolupracujeme 15 let a pravidelně se potkáváme při tvůrčí práci. K Bajce mám velký respekt, je sice normální hrát desetkrát do týdne představení pro děti, ale že ti samí herci hrají v pondělí v českém jazyce a v úterý v polštině, to je pro mě obdivuhodné.“ Po této odpovědi se nabízelo zeptat se, zda je práce v tomto regionu specifická. „Popravdě netuším, ale rád pracuju v různých regionech. Je jasné, že tato inscenace by byla určitě jiná třeba v Brně nebo v Lampionu v Kladně.“
Velmi výraznou složkou divadelního představení Princ Bajaja je dozajista ta hudební. Zdeněk Král, kterého mohou malí diváci znát například z pořadu Hýbánky na stanici Déčko České televize, je především vynikající skladatel, hudebník a autor dětských knih. Jeho energické, melodické a textově velmi bohaté písně dodávají inscenaci „drajv“ a svým způsobem kabaretní šmrnc.
Z reakcí diváků je jasné, že inscenace okouzlila nejen ty menší v předních řadách, ale že se klasickou „Němcovou“ bavil i dospělý doprovod, což potvrzuje slova Jiřího Jelínka, že pohádka je věčná.
*
Princ Bajaja. Autorka předlohy: Božena Němcová. Adaptace a režie: Jiří Jelínek. Hudba: Zdeněk Král. Výroba loutek: Pavel Skorkovský. Recenze je psaná z premiéry, kterou uvedla scéna Bajka Těšínského divadla v sobotu 15. února 2025 v kulturním domě Trisia v Třinci.
Evelína Vaněk Síčová